Psy do adopcji, schronisko, dodaj psy do adopcji. Dołącz do społeczności, schronisko dla zwierząt z całej Polski, uratuj świat pupila! www.pupilove.pl

KLESZCZE – wróg twojego Pupila

pupilove-kleszcze
Pupilove.pl

Psy do adopcji

z pupilove.pl

Zaczynają się ciepłe i słoneczne dni. Coraz częściej wychodzimy na dłuższe spacery ze swoim pupilem do lasu, po łąkach, parkach czy osiedlowych trawnikach. Wszędzie tam, gdzie jest trawa, drzewa, krzaki czai się zagrożenie dla naszych psiaków. Kleszcze atakują z ukrycia, są szybkie i skuteczne. Więc jak ochronić przez nimi naszego pupila?

Ze względu na słabą zimę sanepid ostrzega przed plagą kleszczy!

Przybyły do miast i chociaż nas nie widzą, wyczuwają nasz zapach i ruch. Nie gryzą, ale wypijają krew. Przy okazji zarażają śmiertelnymi chorobami. Kleszcze lubią parki liściaste i wysokie trawy. Nie spadają na nas z drzew. Wspinają się na wysokość 120 cm, na źdźbło trawy lub uczepiają się spodu liścia i czekają, bo tam może znajdować się grzbiet ich potencjalnego żywiciela. Największym zagrożeniem dla naszych domowych zwierząt są dwa gatunki kleszczy: kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy.

pupilove-pl-kleszcz

  • Kleszcz pospolity dawniej nazywany kleszczem pastwiskowym, lub niekiedy błędnie kleszczem psim o barwie ciała od jasno – do ciemnobrązowej. Występuje na podmokłych terenach głównie w lasach liściastych i mieszanych a także w parkach miejskich, wzdłuż leśnych dróg i ścieżek spacerowych. Ulubionym jego miejscem przebywania są pogranicza lasów i łąk. Ma zwiększoną aktywność w rannych godzinach około 8-mej a następnie około 15-tej do 24. Jest on także głównym wektorem dla Boreliozy.
  • Kleszcz łąkowy występuje na skwerach, w ogrodach , ogródkach działkowych, pastwiskach , parkach, silnie zakrzewionych obszarach.

Kleszcz wyczuwa potencjalną ofiarę z odległości 20 metrów

reaguje na temperaturę jej ciała, zapach potu i wydychany dwutlenek węgla. Gdy znajdzie się na skórze, nie atakuje na oślep. Może wędrować nawet przez godzinę w poszukiwaniu miejsca, gdzie naskórek jest cienki i lekko wilgotny. Kleszcze u psów najczęściej przyczepiają się na grzbiecie, głowie, szyi, pod pachami oraz w pachwinach. Aparat gębowy kleszcza jest niezwykle dopracowaną konstrukcją. Osobnik wbija się tak, że trudno go odczepić. Przebija skórę i ze śliny tworzy rynienkę, którą wpuszcza substancje znieczulające i zapobiegające krzepnięciu krwi, a wraz z nimi zarazki. Tą samą drogę ssie również krew. Kleszcz zaczyna ssać krew jednocześnie wprowadzając do krwioobiegu żywiciela chorobotwórcze pierwiastki, które atakują krwinki czerwone i rozmnażają się w nich. W efekcie dochodzi do zniszczenia większości czerwonych krwinek i anemii. To właśnie w tym momencie dochodzi do zarażenia chorobami odkleszczowymi.

Do tych najbardziej znanych należą:

  • Borelioza (Choroba z Lyme) Zakażone nimi psy mogą latami pozostawać bezobjawowymi nosicielami choroby. Najczęstsze objawy choroby, to: puchlina i bolesność stawów, kulawizna, źle rokujące objawy ze strony nerek, objawy nerwowe i zaburzenia pracy serca.
  • Piroplazmoza zwana też Babeszjozą, niezwykle groźna, często śmiertelna choroba psów. Najważniejszym nosicielem jest kleszcz łąkowy. Objawy uwidoczniają się po 2-3 dniach od zakażenia. Należą do nich: silne przygnębienie, gorączka, anemia, ciemny mocz oraz wiele innych nietypowych objawów. Choroba nieleczona kończy się śmiercią.
  • Hepatozoonoza – do zakażenia dochodzi poprzez zjedzenie kleszczy (wszystkie rodzaje kleszczy występujące w Polsce) przez próbujące je wyskubać zwierzęta. Objawy nietypowe: głównie gorączka oraz objawy estrony nerek. Choroba ma charakter nawrotowy.
  • Porażenie pokleszczowe – wywoływana na skutek ukąszeń kleszczy i wprowadzenie do organizmu toksyn. Objawy w zależności od rodzaju porażonych nerwów, np.: trudności w poruszaniu, połykaniu, kulawizny.
  • Ehrlichioza – choroba psów przenoszona przez kleszcza Rhipicephalus sanguineus. Okres wylęgania jest zmienny i waha się od kilku dni do wielu tygodni. Zróżnicowane objawy kliniczne. Niektóre psy pozostają jedynie nosicielami bezobjawowymi, u innych stwierdza się przygnębienie, gorączkę, obrzęk kończyn, niechęć do poruszania się, wybroczyny na błonach śluzowych.
  • Ropne stany zapalne skóry o różnym nasileniu, jako powikłania po ukąszeniach kleszczy i rany powstałe w wyniku drapania się zwierząt w tych miejscach.

300x200_kleszcz_psy_do_adopcji

Zawsze po każdym spacerze przeglądajmy skórę psa, im szybciej zauważymy kleszcza tym szybciej możemy go usunąć , a tym samym zminimalizujemy ryzyko wystąpienia choroby.

Jednak co zrobić jak znajdziemy wbitego kleszcza w skórę naszego pupila?

Po pierwsze nie stosujemy żadnych środków chemicznych, nie smarujemy kleszcza masłem, alkoholem ani innymi substancjami, ponieważ zwiększają one ryzyko wydalenia patogenów do krwi naszego psiaka.

Kleszcza najlepiej chwycić plastikową pęsetą blisko skóry i delikatnie, ale stanowczo ciągniemy do góry w celu wyciągnięcia pajęczaka. Ważne aby kleszcza usunąć w całości, a miejsce zdezynfekować. Po usunięciu kleszcza najlepiej zawinąć w chusteczkę i spalić. Nie rozgniatajmy go, ponieważ toksyczne substancje wydostaną się na zewnątrz. Przez kilka dni powinniśmy obserwować zachowanie psa.

pupilove-kleszczePodstawą ochrony przed kleszczami jest dokładne przeglądanie sierści psa po każdym spacerze czy wizycie na ogrodzie, nawet, kiedy jest zabezpieczony przed kleszczami odpowiednim środkiem. Kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym wieczorem, na spacery wybierajmy godziny około południowe. Psiak powinien spacerować  środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków.
Jest wiele zabezpieczeń przeciw kleszczom na rynku w postaci sprayów, kropli spot on, obroży oraz tabletek. Najwygodniejsza w użyciu jest obroża przeciw pchłom i kleszczom, której działanie to ok. 7-8 miesięcy. Krople natomiast trzeba powtarzać co 3-4 miesiące. Istnieją również domowe sposoby by uchronić naszego pupila przed tymi pajęczakami. Jednym z domowych sposobów jest przygotowanie miseczki, do której dodajemy jedną szklankę rozmarynu, jedną szklankę tymianku i wszystko mieszamy. W garnku gotujemy pół litra wody i do wrzącej wody dodajemy zioła i przykrywamy do zaparzenia. Po zaparzeniu dodajemy sok z 2 cytryn i mieszamy. Przecedzony napar przelewamy do spryskiwacza i można opryskiwać tym psa gdy wychodzimy na spacer.

Kleszcze są bardzo groźne nie tylko dla ludzi ale i dla naszych zwierząt. Zadbajmy by wiosenne spacery po parkach i łąkach były bezpieczne dla naszych pupili. Oszczędźmy im cierpień, a odwdzięczą się nam najlepiej jak potrafią.

Zespół Pupilove.pl

 

 

Psy do adopcji z pupilove.

Znajdź swojego pupila – psy do adopcji z całej polski na www.pupilove.pl

psy do adopcji, darmowe ogłoszenia psy do adopcji, adoptuj pupila

Komentarze

komentarze


Pupilove.pl
http://www.pupilove.pl

"Ratując jednego psa nie zmienimy świata...ale świat zmieni się dla tego jednego psa"

schronisko psy do adopcji